Mezoterapie, též známa jako intradermální terapie, spočívá v aplikaci mikroinjekcí účinných látek přímo do střední vrstvy kůže. Výživné substance jsou dopraveny ultratenkou jehlou přímo na místo účinku, takže je zaručen maximální efekt při minimální traumatizaci kůže. Tato metoda byla prvně zavedena ve Francii v roce 1952 Dr. Michaelem Pistorem, původní indikací pro mezoterapii byla léčba chronických bolestí. Odtud se rozšířila do celého světa, v posledních 10 – 15 letech začala být používána též v estetické medicíně.
Estetické indikace pro mezoterapii:
K mezoterapii se využívá buď čistá nezesíťovaná kyselina hyaluronová , nebo směs kyseliny hyaluronové s roztokem vitamínů, iontů a látek pomáhajících k výživě a prokrvení kůže. Mikroinjekce se provádějí ultratenkou jehlou (30-32 ga) , za pomoci speciálního injektoru nebo manuálně, do hloubky 2-3 mm, tedy do střední vrstvy kůže. Vpichy jsou téměř nebolestivé právě z důvodu extrémní tenkosti použité jehličky. Pokud je pacient citlivý na bolest, je možno provést přípravu před mezoterapií aplikací anestezujícího krému . Před aplikací je oblast důkladně očištěna a dezinfikována.
K ideálnímu účinku je vhodné kůru 2-3x opakovat s 3-4 týdenním odstupem. Účinek mezoterapie přetrvává po několik měsíců, při použití čisté kyseliny hyaluronové i déle.
K léčbě celulitidy je používána směs preparátů, sloužící ke zvýšení venozního a lymfatického toku. Ve směsi je obsažen L-carnitin, kofein, kolagenáza, homeopatické směsi a případně fosfatidylcholin dle stadia celulitidy. Mezoterapie ve vrstvě podkožního tuku naruší pruhy pojivové tkáně a rozpouští usazený tuk, zjemní povrch kůže, pomáhá ke zmenšení tukové vrstvy a zmírnění nepravidelností a vkleslin kůže v dané oblasti. Mikroinjekce jsou aplikovány do hloubky přibližně 6-8 mm, tedy do svrchní vrstvy podkožního tuku. Kůru je vhodné nejméně 3x opakovat, ideální je kombinace mezoterapie a lymfatické masáže. Je dokázáno, že injekční aplikace mezoterapie přímo do vrstvy podkožního tuku je přibližně 5x účinnější než iontoforéza, tedy mezoterapie neinvazivní.
Tato metoda je vhodná k odstranění lokálních tukových polštářků u pacientů s jinak normální váhou a objemem. Hodí se například k odstranění tukových polštářů na bocích, v pase, v horní části stehen, k odstranění tukového podbradku i jiných tukových depozit na těle, které nemizí ani při cvičení a dietě. . Při této metodě je aplikováno několik mililitrů (10-20, dle požadovaného rozsahu) směsi Fosfatidylcholinu, L-carnitinu, anestetika a homeopatické přísady do hloubky 10-13 mm pod kůži do tukové vrstvy. Fosfatidylcholin, přírodní výtažek ze sojových bobů, způsobí narušení buněčných membrán a rozpad tukových buňuk. Tuk je poté odplaven lymfatickým řečištěm do krevního oběhu . Vhodné je současné použití lymfatické nebo jiné manuální masáže k podpoře odplavení tuku.
Procedura je provedena bez místního umrtvení, ošetřená oblast může být po ošetření až týden oteklá, někdy i s modřinami. K odplavení tuku dochází postupně, vhodné jsou opakované kůry (nejméně 3) v 4-6 týdenních intervalech.
Kontraindikace pro mezoterapii
Aplikace mezoterapie není vhodná při :